Proč nakupovat u nás?
  • Kvalitní karibské doutníky.
  • Bonus program.
  • Rychlé vyřízení objednávky.

Hisotire doutníků

V Americe byl dlouho populární především žvýkací tabák, doutníky se rozšířily až během mexicko-americké války v polovině 19. století. V Evropě bylo v té době jejich kouření velmi módní záležitostí, mohlo se kouřit ve vlacích nebo ve zvláštních kuřárnách v hotelech a klubech. Do této doby se datuje i vznik názvu „smoking“ (nebo lépe „smoking jacket“), což byl druh saka, které se nosilo výhradně při kouření, aby oblečení kuřáka nenačichlo dýmem.  Při formálních příležitostech se pak začala nosit jeho zjednodušenější a také výrazně pohodlnější varianta. Doutníky se staly vyjádřením společenského postavení a začalo být důležité, kdo kouří jakou značku. Nejpopulárnější byly již tehdy právě doutníky z Kuby, ačkoli až do začátku 19. století se valná většina doutníků z kubánského tabáku vyráběla v Evropských továrnách. Španělský monopol na jejich produkci byl zrušen až 1817 a tehdy došlo k obrovskému rozkvětu Kuby.

O tabáková pole se sváděly na Kubě boje již od 16. století. Export byl směřován především do Spojených států. Kubě získáním nezávislosti na Španělsku vznikly obrovské sociální a ekonomické problémy a do popředí se dostaly společnosti vlastněné Američany. Po státním převratu 1959, který vedl Fidel Castro, byly veškeré podniky v soukromém vlastnictví, včetně amerických, znárodněny. Po spojení Kuby se SSSR odpověděly USA uvalením embarga na dovoz čehokoli kubánského. Mnoho výrobců doutníků emigrovalo, proto se dnes původně kubánské značky mohou vyrábět i v jiných zemích. Ani americké embargo, ani pozdější rozpad SSSR neměly na kubánský tabákový průmysl nijak výrazný vliv, poptávka vždy převažovala nabídku a je tomu tak i v dnešní době. (obrázek 2)

Ve 20. letech 20. století byla zahájena strojová výroba doutníků a na konci 50. let byla v USA ročně balena pouze dvě procenta celkové produkce. Na Kubě, kde je ruční balení doutníků národním symbolem, se strojová výroba nijak významně neuchytila.

v 1. pol. 90. let 20. století proběhl „doutníkový boom“, nebo také „doutníková renesance“ a dnes je jedním z nejvýraznějších symbolů kapitalismu a výrazem blahobytu.